Kötünün rahatlığı..

Vazgeçilene kadar değeri bilinmeyen şeyler...
En eskimiş, en rahat eşofmanınızı düşünün.
Herkesin vardır böyle bir tane. Bağdaş kurabilirsin onunla, kucağına köpek falan alıp sevebilirsin, çimlere oturabilirsin. Leke olmasında ya da ağzının yüzünün eğilmesinde sorun yoktur. Yırtılabilir, delinebilir, bir yerlere takılabilir, ıslanabilir, lekenebilir hatta. Eskidir o kötüdür. Orada burada giyilmeyecektir. Bir geleceği yoktur sizinle. Size bir şey vaat etmez. Siz de ona bir şey vaat etmezsiniz. O eşofmanı uygun koşullarda yıkamak, giymek ya da muhafaza etmek de gerekmez. Yoktur sorumluluğu. Ne iyidir o eşofman.. oh. Ne değerlidir. Rahattır. Bilindiktir. Tanıdıktır. Gizli bir kaçıştır. O dışarıya karşı gösterilen mükemmele dahil değildir. Sizindir, sadece sizindir. En özel en içten yanınızdır. Gerçek sizdir!
Mesela hayatınızdaki ilk flörtünüz gibi. Mesela üninin ilk senesi. Aşıksın ya güya, kendini tanımak istiyorsun bir yandan çok sivrisin hiç de kırılmamışsın tabi! Ne güzel bir flörttür o. Bir geleceği yoktur. Sana bir şey vaat etmez. Sen de ona etmezsin. Bunu bilirsin içten içe, ilktir o son değildir. Değişecektir. Ömür boyu seninle kalmayacaktır. RAHATLIK İŞTE. istediğini yaparsın, söylersin, ağlarsın gülersin..Deneyimlersin, zorlarsın. Kendinsindir ve de, özgürsündür. En samimi en kendin hallerindir o haller. Değişecektir... kasılacaktır sonra. Gerilecektir..
Mesela evim!
Ah çirkin evim.
Canım evim!
Ne çirkinsin ne kötüsün sen. Kimsenin beğenmediği 60'larda kalmış bir evsin sen. Eskisin bir kere, çatın bile damlıyor bak. Her yerin ayrı kötü. Baktıkça daralır insan. Amaaa ne güzel yuvasın sen.. Kötüsün bir kere! Ne güzel rahatsın. Duvarlarına iz bırakacak şeyler bile asılabilir mesela. Saçmalanabilir. Yerlerin ıslanabilir. Daha da iyisi, saatlerce ıslak kalabilir. Çok saçma dekorasyonlara ve çirkinliklere göz yumarsın sen. Hiç yadırgamazsın. İnsana kendini kötü hissettirmezsin. Kabullenirsin, sıcacık kollarınla sarmalarsın. Bütün çirkinlikleri ve bitiklikleri gizleyebilirsin. Yerlerde yuvarlanan sarhoş arkadaşların üstünü örtersin. Ağlamalı geceleri gizlersin. Sorgulatmazsın insana kendini. Şefkatlisin. Özgür de bırakırsın. Hiç olmayacak şeyler olmayacak yerlere konulsun. Yürüyecek yer kalmasın mesela ya da hiç eşya olmasın. Değişeceksin nasılsa sen! Hiç diğer evler gibi değilsin be kötü ev! Uyum aramazsın. Uymaya zorlamazsın kendini. Pisken de temizken de pissindir sen. İlgi de istemezsin. Gelecek vaat etmezsin sen. Kimse de sana etmez. Kötüsündür sen! Ah evim iki gözüm.
Gençliğim gibisin. Herkesin gençliği. Ne olursa olsun, geçecektir bu zamanlar, kötüdür gençlik hırçındır yerlerde yuvarlanır mükemmel olmasına gerek yoktur daha zaman vardır. Delirir, saçmalaşır, değişir, tökezler.
Olmaz diğer yeni şeyler gibi. Kalıcı şeyler gibi. Hayatında kalıcı birine laf edip gidilmez ki mesela. Satın alınan bir eve kötü bir şey konulmaz ki. Delinmez ki bütün duvarlar hoyratça. Stajdaki gibi kıkır kıkır sorumsuz olamazsın ki terfi beklediğin işinde.. ah gelecek ve vaatleri. Ah bizim o sahiplenmelerimiz o mükemmelleştirmelerimiz..o uyum merakımız...
Ah kötü...ve kötünün rahatlığı...
İçerik, delis tarafından bessdenis sayfasına 1 yıldan da önce gönderildi.